Původní vodárenskou věž v současné Krajířově ulici nechal zbudovat v roce 1496 Adam z Cimburka a Tovačova nad Podstupenským pramenem a do města byla voda hnána čerpadlem poháněným vodním kolem nedaleko stojícího mlýna. Mlynář měl mlýn od města pronajat a k jeho povinnostem náleželo udržovat pramen v řádném stavu. V roce 1555 byla dřevěná věž nahrazena kamennou, ta vydržela až do roku 1721, kdy se zřítila, a o dva roky později byla stavitelem Mikulášem Rossim podle návrhu Pavla Ignáce Bayera znovu vybudována. Na to upomíná poškozená a slabě čitelná pamětní deska, osazená nad vchodem do věže.
Městský vodovod byl přestavěn až v roce 1874. Přílivu pracovní síly z venkova, potřebné pro místní průmysl, vodovod nestačil, byl technicky zaostalý a neudržovaný. V roce 1895 byla postavena nová větší věž. Zdrojem vody zůstal Podstupenský pramen. Až v roce 1906 přestal vodovod sloužit svému účelu a Podstupenský pramen byl opuštěn. V údolí Choboty byla vyhloubena kopaná studna s dostatečnou kapacitou. Na místě byla postavena čerpací stanice, byt pro obsluhu, nový zemní vodojem a vodovodní přivaděč do Podstupenské vodárny.
Město prodalo věž v roce 2001 soukromému majiteli, který ji později prodal společnosti Comenius private invest. V roce 2019 začalo město usilovat o zpětné odkoupení. Původní cena 4,2 milionu korun se vyjednáváním snížila na 3,9 milionu korun, později na 3,4 milionu korun. V srpnu roku 2023 radní města rozhodli, že věž koupí za dva miliony korun, majitel s cenou souhlasil. Podle znaleckého posudku, který si město nechalo zpracovat loni na podzim, je hodnota 780.000 korun. Rekonstrukci objektu by magistrát později mohl hradit z programu integrovaných teritoriálních investic (ITI) Mladá Boleslav.
V letošním roce proběhne soutěž mezi architekty na téma budoucího využití vodárenské věže. Co kdybyste mohli rozhodnout, co s věží udělat? Nechte nám komentář.